Rady a tipy

Připravte se s námi na zimu

Banner 2

Topná sezóna 2021 bude velice specifická, kvůli nárůstu cen za energie se spousta z nás uchyluje k osvědčeným topným způsobům. Mnoho z nás doma (opět) přivítalo jedinečná krbová kamna či stylový krb. Ať už používáte kamna nebo krb k vytápění celého objektu či jen rádi dotváříte zimní atmosféru za pomoci praskajícího dřeva, rozhodně by se Vám mohly hodit naše tipy.

 

Kde sehnat topivo?

Můžete si u nás zakoupit palivové dřevo, palivové brikety či třísky na podpal. Pro ty více dobrodružné doporučujeme pořízení vlastních špalků a jejich následné rozsekání. Není nad to, když se člověk umí postarat o teplo rodinného krbu a zahřát se něčím, co sám vytvořil. Pokud by Vám nechtěl oheň hořet, vždy můžete použít drobnou pomoc – např. PePo.

Na štípání polínek doporučujeme naše sekery Fiskars a zahřejete se rovnou dvakrát, jak při štípání dřeva, tak později u ohně. Tyto sekery mají optimální poměr hmotnosti čepele a délky topůrka, proto se lépe kontroluje směr a více energie můžete dát do samotného švihu než vyvažování nástroje v ruce.

Banner 1

 

Jak vybrat správnou štípací sekeru?

Na velikosti záleží! Neznamená to ovšem, že čím větší sekera, tím větší výkon. Vybrat správně velikost sekery není tak složité. Důležité je uchopit sekeru těsně pod čepelí a přiložit rovnoběžně k napnuté rozpažené ruce, pokud Vám sekera sahá přesně po začátek paže, znamená to, že je to ta pravá velikost. Pokud sekera přesahuje rameno, je lepší zvolit menší velikost.

Další z faktorů je zatěžkání ruky sekerou, tedy zda má sekera pro vás ideální váhu. Tuto zkoušku provedete následovně – svěste ruku podlé těla, sekeru držte na konci topůrka (čepelí k zemi), následně zvedněte čepel pouze pohybem zápěstí do polohy kolmé k tělu. Pokud se Vám podaří sekeru zvednout, znamená to, že její hmotnost je pro Vás ideální.

 

Co když ale sekera pro mě není to pravé ořechové?

Nevadí. Máme pro Vás jiné řešení. Můžete vyzkoušet např. náš elektrický štípač na dřevo. Štípač Vám ušetří námahu, mozoly a případnou bolest zad. Rozštípne velké špalky téměř bez námahy za pomoci tlaku až 8 tun. Postačí mu k tomu dokonce jen energie z běžné zásuvky 230V/50 Hz.

 

Tak co, jak letos budete topit vy?

Jak vybrat ten správný gril

Porozhlížíte se po novém grilu? Máme zde pro vás několik doporučení.

Slunečné a teplé počasí je konečně tady a pokud ještě hledáte nový gril a jeho vybavení, může být obtížné vědět, jak zvolit gril, už jen z důvodu, že je na výběr více možností než jen gril na uhlí a plyn.
Nebojte se - provedli jsme výzkum a sepsali z něj pro vás tento článek, takže vy už nemusíte. Ať už vaříte hamburgery pro dva nebo děláte grilovačku pro celou rodinu, máme pro vás vše.

Pojďme se podívat na nejlepší typy grilů:

Grily na dřevěné uhlí

Ideální pro: lidi, kteří nechtějí utrácet spoustu peněz za grilování, milují chuť uhlí a vaří pro menší skupinky lidí

Gril na dřevěné uhlí je prostě klasika! Grily na dřevěné uhlí jsou přenosné, snadno použitelné a dokáží vykouzlit kouřovou chuť, kterou je těžké porazit.
Ohřívají se pomaleji než plynové nebo elektrické grily, ale mohou se také mnohem více zahřát. Samozřejmě nemají ani knoflíky pro regulaci teploty, tím pádem budete muset umět uspořádat uhlí tak, aby vytvářely nepřímé a přímé tepelné varné zóny.
Práce s grilem na dřevěné uhlí je trochu náročnější a i špinavější než třeba používání plynového grilu (brikety se promění v popel, který je potřeba po každém použití (ideálně) vyčistit), ale ta chuť stojí za námahu navíc.
Nejlepší výsledky získáte v našem průvodci různými druhy dřevěného uhlí.

Doporučujeme gril Activa Angular, na kterém můžete vytvořit dobroty až pro 12 lídí, má velikou odkládací plochu, navíc i zabudovaný teploměr je výhodou.

.

Výhody grilu na dřevěné uhlí:

 • Úžasná kouřová chuť
 • Snadné použití
 • Relativně přenosný


Nevýhody grilu na dřevěné uhlí:

 • Méně přesná regulace teploty
 • Zahřívání trvá déle
 • Těžší čištění

Plynové grily

Ideální pro: lidi, kteří chtějí více místa na grilovacích roštech a navíc se snadno používájí

Plynové grily jsou nejběžnější zahradní grily. Plynové grily se rozehřejí, snadno se obsluhují a vyžadují méně námahy pro čištění než jiné typy grilu.
Bohužel nebudete mít stejnou kouřovou chuť, jaké by jste dosáhli při vaření na dřevěném uhlí, ale stále se dá na plynovém grilu ugrliovat všechny druhy skvěle chutnajících jídel, včetně chutných grilovaných příloh.
Plynové grily se prodávají v široké škále velikostí. Mají tendenci být nejdražší možností, takže buďte připraveni na dlouhodobější investici. Při správné údržbě a péči o gril vydrží váš plynový gril po celá léta.
Většina plynových grilů je navržena pro provoz na propan a podle potřeby budete muset nádrže doplňovat a vyměňovat.
Doporučujem gril G21 California BBQ Premium line, protože je dostatečně velký snadno se používá. Navíc má skvělé funkce, jako je odkládací stolek, který pojme veškeré vaše oblíbené grilovací příslušenství.
Vestavěný teploměr je také příjemnou výhodou.

Výhody plynových grilů:

 • Jednoduché použití
 • Snadné čištění
 • Rychle se zahřívá
 • Četné možnosti velikosti


Nevýhody plynových grilů:

 • Může být dražší
 • Dodává méně kouřovou chuť
 • Potřebuje péči o propanovou nádrž

Elektrické grily

Ideální pro: kohokoliv, kdo žije v bytě, kde není povoleno grilování na plyn nebo uhlí, nebo kdo nemá velký venkovní prostor.

Pokud si nikdy nechcete dělat starosti s nedostatkem propanu nebo úklidem popela z dřevěného uhlí, vyzkoušejte venkovní elektrický gril.
Použití elektrického grilu je jednoduché, stačí jej zapojit do zásuvky a začít vařit. Jelikož jsou elektrické grily standardně menších rozměrů, tak se perfektně hodí na balkon.

Možnost jako grilu BRAVO Kontaktní gril B-4244 - nerez je kompaktní, ale přesto dokáže vykouzlit skvěle chutnající jídlo. Veliký záběr nastavení teploty je přínosná funkce, kterou dokážete zregulovat propečenost vašeho jídla.

Výhody elektrického grilu:

 • Kompaktní
 • Bezpečné pro malé prostory
 • Snadné použití a čištění

Nevýhody elektrického grilu:

 • Může to být drahé
 • Žádná kouřová příchuť

Udírny

Ideální pro: nadšence grilování, kteří touží po výrazné chuti a nevadí jim čekat o něco déle, než si vychutnají finální pochoutku.

Grily na plyn a dřevěné uhlí jsou skvělé pro každodenní grilování, ale nic nepřináší bohatou chuť jako udírna.
Jedná se o tzv. gril s pomalým vařením, udírny vaří pokrmy při nižších teplotách po delší dobu. To že udírny, byly spíše pro profesionály už není několik let pravda, udírny jsou nyní pro domácí nadšence stále běžnější.
Kvůli své velikosti jsou udírny také vhodné pro grilovače, kteří chtějí vařit větší kusy masa najednou.

Activa INOX je praktická mobilní udírna, dodávána v kvalitním ocelovém plechu opatřeným žáruvzdorným lakem. Ideální pro naučení uzení.

Výhody udírny:

 • Hluboce uzená příchuť
 • Velká plocha na vaření

Nevýhody udírny:

 • Dlouhá doba vaření
 • Může se to prodražit

 

 

Kompletní nabídku grilů si můžete prohlídnout zde:

Blog produkty

Co je vertikutace a jak prospívá vaší trávě

Chcete, aby váš trávník vypadal zdravěji a živěji? Pokud čtete tento článek, je pravděpodobné, že už trávě poskytujete péči v podobě dostatečné zásoby vody, živin a sečení, které by trávník mohl potřebovat. Existuje však ještě jedna věc, kterou můžete udělat, abyste měli nejlepší trávník v okolí, vertikutace.

Vertikutace je revoluční krajinářská technika, díky které vaše tráva roste výš, udržuje vlhkost a absorbuje více živin. Jak si dokážete představit, výsledkem je lépe vypadající, svůdný trávník odolný vůči poškození. 

Co je Vertikutace?


Vertikutace je v zásadě proces odstraňování usazenin, které se nacházejí na trávníku, tím umožňuje tak trávníku lépe dýchat. Následně  umožňuje trávě efektivněji absorbovat živiny a vlhkost. Dělá to tím, že zajišťuje, aby veškerá vlhkost byla absorbována čerstvými, mladými stébly trávy, místo došky.

Pokud ještě nevíte, došky jsou kombinací odumřelých stonků a kořenů, které se tvoří mezi stébly zdravé, mladé trávy. Určité množství došky je nejen neškodné, ale dokonce nezbytné pro zdravý trávník.

Poskytuje odpružení a snižuje kompresi v oblastech s vysokým provozem. Příliš mnoho došky se však může stát velkým problémem pro váš trávník, protože absorbuje vzduch, vodu a jídlo, které by měly jít na mladší trávník.

Jako by to již nebylo dost špatné, doštička také umožňuje hmyzu a chorobám snadno se množit a hnisat, čímž účinně vytváří přímou hrozbu pro dobré zdraví vaší trávy. Naštěstí je vertikutace technika, která je schopná rychle a efektivně se zbavit přebytečné doškové desky bez poškození trávníku.

verituktace

Jak funguje vertikutace?


Vertikutování není jedinou technikou, která může z vašeho trávníku odstranit došku. Nejjednodušší je použít hrábě. Tato metoda je však neuvěřitelně náročná na práci, pomalá a nepraktická, zejména pokud patříte mezi vlastníky velké travnaté plochy. 

Bezpochyby nejlepším způsobem, jak odstranit doškovou trávu z trávníku, je použití vertikutátoru. Vertikutátor je speciální zahradní nástroj, který se vyznačuje speciálními vertikálně orientovanými noži, které jsou schopné řezat do došky bez poškození zdravých stébel trávy. Řezáním do něj může vertikutátor rozmetat vrstvu došky a vynést ji na povrch, kde bude snadné ji sbírat.

Vertikutace lze použít v kombinaci s dalšími technikami, jako je provzdušňování a šrafování, aby se dosáhlo ještě lepšího konečného produktu. A je to dokonalá technika, jak připravit trávník na výsev.

 

Vertikutování vs. provzdušňování

Zatímco vertikutace se zaměřuje na odstraňování samotné došky, provzdušňování také odstraňuje trávu (aby zbylé stébla trávy poskytly více prostoru pro dýchání). Tímto způsobem pomůžete kořenům trávy volně růst, což nakonec povede k pevnějšímu a stabilnějšímu trávníku. K dosažení nejlepších možných výsledků by měla být použita kombinace obou technik.

Jak může váš trávník těžit z vertikutace?


Vertikutace je velmi prospěšná technika pro udržení a zlepšení celkového zdraví vaší trávy. Kromě odstranění došky také:

• Poskytuje travním kořenům lepší přístup k kyslíku, vodě a živinám.

• Pomáhá šetřit vodu tím, že zajišťuje, aby se vlhkost dostala efektivně ke kořenům.

• Pomáhá připravit trávník na výsev.

• Pomáhá zlepšit celkové zdraví a sílu vaší trávníkové trávy.

 

 

Podívejte se na naše vertikutátory / provzdušňovače: 

naše vertikulátory