Při nákupu v naší pobočce v Novém Městě na Moravě, Soškova 1550, se o dostupnosti zboží informujte na tel. čísle: 605 028 731 nebo dotaz zašlete na e-mail: nmesto@raj-dreva.cz

Co je vertikutace a jak prospívá vaší trávě

Chcete, aby váš trávník vypadal zdravěji a živěji? Pokud čtete tento článek, je pravděpodobné, že už trávě poskytujete péči v podobě dostatečné zásoby vody, živin a sečení, které by trávník mohl potřebovat. Existuje však ještě jedna věc, kterou můžete udělat, abyste měli nejlepší trávník v okolí, vertikutace.

Vertikutace je revoluční krajinářská technika, díky které vaše tráva roste výš, udržuje vlhkost a absorbuje více živin. Jak si dokážete představit, výsledkem je lépe vypadající, svůdný trávník odolný vůči poškození. 

Co je Vertikutace?


Vertikutace je v zásadě proces odstraňování usazenin, které se nacházejí na trávníku, tím umožňuje tak trávníku lépe dýchat. Následně  umožňuje trávě efektivněji absorbovat živiny a vlhkost. Dělá to tím, že zajišťuje, aby veškerá vlhkost byla absorbována čerstvými, mladými stébly trávy, místo došky.

Pokud ještě nevíte, došky jsou kombinací odumřelých stonků a kořenů, které se tvoří mezi stébly zdravé, mladé trávy. Určité množství došky je nejen neškodné, ale dokonce nezbytné pro zdravý trávník.

Poskytuje odpružení a snižuje kompresi v oblastech s vysokým provozem. Příliš mnoho došky se však může stát velkým problémem pro váš trávník, protože absorbuje vzduch, vodu a jídlo, které by měly jít na mladší trávník.

Jako by to již nebylo dost špatné, doštička také umožňuje hmyzu a chorobám snadno se množit a hnisat, čímž účinně vytváří přímou hrozbu pro dobré zdraví vaší trávy. Naštěstí je vertikutace technika, která je schopná rychle a efektivně se zbavit přebytečné doškové desky bez poškození trávníku.

verituktace

Jak funguje vertikutace?


Vertikutování není jedinou technikou, která může z vašeho trávníku odstranit došku. Nejjednodušší je použít hrábě. Tato metoda je však neuvěřitelně náročná na práci, pomalá a nepraktická, zejména pokud patříte mezi vlastníky velké travnaté plochy. 

Bezpochyby nejlepším způsobem, jak odstranit doškovou trávu z trávníku, je použití vertikutátoru. Vertikutátor je speciální zahradní nástroj, který se vyznačuje speciálními vertikálně orientovanými noži, které jsou schopné řezat do došky bez poškození zdravých stébel trávy. Řezáním do něj může vertikutátor rozmetat vrstvu došky a vynést ji na povrch, kde bude snadné ji sbírat.

Vertikutace lze použít v kombinaci s dalšími technikami, jako je provzdušňování a šrafování, aby se dosáhlo ještě lepšího konečného produktu. A je to dokonalá technika, jak připravit trávník na výsev.

 

Vertikutování vs. provzdušňování

Zatímco vertikutace se zaměřuje na odstraňování samotné došky, provzdušňování také odstraňuje trávu (aby zbylé stébla trávy poskytly více prostoru pro dýchání). Tímto způsobem pomůžete kořenům trávy volně růst, což nakonec povede k pevnějšímu a stabilnějšímu trávníku. K dosažení nejlepších možných výsledků by měla být použita kombinace obou technik.

Jak může váš trávník těžit z vertikutace?


Vertikutace je velmi prospěšná technika pro udržení a zlepšení celkového zdraví vaší trávy. Kromě odstranění došky také:

• Poskytuje travním kořenům lepší přístup k kyslíku, vodě a živinám.

• Pomáhá šetřit vodu tím, že zajišťuje, aby se vlhkost dostala efektivně ke kořenům.

• Pomáhá připravit trávník na výsev.

• Pomáhá zlepšit celkové zdraví a sílu vaší trávníkové trávy.

 

 

Podívejte se na naše vertikutátory / provzdušňovače: 

naše vertikulátory

www.yashica-digital.czKomplexní online marketing